Jak nauczyć dziecko zegara – sprawdzone metody nauczania

Jak nauczyć dziecko zegara – sprawdzone metody nauczania

Od dziecka w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym oczekuje się posiadania przynajmniej kilku ważnych umiejętności. Jedną z nich jest umiejętność odczytywania czasu na zegarze. Nie każdy maluch nabiera wprawy tak samo szybko, każdemu można jednak pomóc w opanowaniu podstawowych zasad.

Nauka poprzez doświadczenie

Coraz częściej zwraca się uwagę na to, że skomplikowane wyjaśnienia, jakich udzielają dzieciom rodzice i nauczyciele prowadzą niejednokrotnie do tego, że nauka korzystania z zegara wydłuża się zamiast skracać. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się więc uczenie przez doświadczenie. Dziecko nie uczy się samo, bo obecność rodzica jest kluczowa, uczy się jednak niejako „przy okazji”. Jeśli chcemy skorzystać z tej metody musimy pamiętać, że naszym zadaniem jest przede wszystkim generowanie jak największej liczby sytuacji, w której dziecko mogłoby nas obserwować i zyskiwać nowe umiejętności. Jak to zrobić w praktyce?

Nauka przez doświadczenie zapewnia, że dziecko systematycznie będzie otrzymywać małe cząstki wiedzy. Znakomicie sprawdza się tu metoda kart, które pozwalają maluchom na zapoznanie się z układem zegara. Karty można pokazywać w różnych momentach, gdy zaś obserwujemy, że dany układ wskazówek nie sprawia maluchowi trudności, powinniśmy stosunkowo szybko zastąpić go kolejnym. Oczywiście, warto pamiętać o zachowaniu pewnej chronologii nauki. Zacznijmy od najmniej skomplikowanych układów, aby z czasem sięgać po te, które mogą wymagać od dzieci większej koncentracji.

Odpowiedni zegar do nauki

Jeśli nasze starania nie przynoszą odpowiednich rezultatów, może się okazać, że karty są czymś zbyt abstrakcyjnym dla maluchów. Zamiast się poddawać i utyskiwać, że szkoła nie radzi sobie z wyzwaniem tak, jak moglibyśmy sobie tego życzyć, powinniśmy postawić na odpowiedni zegar. Powinien być to zegar z cyframi arabskimi, dobrze przy tym, jeśli będzie on duży i estetyczny. Jeśli nauka ma przynieść spodziewane rezultaty może się okazać, że przyda się nam nie jeden, ale dwa zegary. Pierwszy powinien być zegarem domowym, z którego będą korzystać wszyscy członkowie rodziny. Warto jednak zadbać także o zegar dla samego dziecka, na którym samo będzie ustawiać godziny doskonaląc umiejętność ich prawidłowego odczytywania.

dziecko uczy się zegara

Czas na naukę liczenia

Nauka odczytywania zegara zakłada, że dziecko posiada pewne umiejętności. Tymczasem niejednokrotnie okazuje się, że maluch nie radzi sobie najlepiej z tym wyzwaniem przede wszystkim dlatego, że liczenie do sześćdziesięciu sprawia mu trudności. Dość trudne może być też dla dziecka liczenie co pięć, jeśli więc nie będziemy doskonalić tej umiejętności, zegar może wydawać się dziecku rozwiązaniem nie tylko tajemniczym, ale i dość groźnym, co z pewnością nie zachęci go do eksperymentowania.

Godziny nie są abstrakcyjne

Nauka odczytywania zegara może sprawiać dziecku trudności z jeszcze jednego powodu. Maluchy często mają problem z odpowiedzią na pytanie o to, dlaczego właściwie wymaga się tego od nich. Dobrym pomysłem może być więc pokazanie im, że godziny na zegarze nie są niczym abstrakcyjnym. Wiążą się z kolejnymi wykonywanymi czynnościami i przybliżają do określonych wydarzeń.

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O blogu

Techtronic to blog, na którym przekazujemy wiedzę z różnych dziedzin, od tych poważnych, aż po tematy lajfstajlowe. Redakcję tworzą młodzi i ambitni ludzie, dla których pisanie to pasja. Rozległe zainteresowania oraz umiejętność ubrania myśli w słowa to nasze największe atuty. Zachęcamy do obserwowania bloga i podzielenia się w komentarzach swoimi uwagami do wpisów. Dziękujemy za zaufanie, Redakcja bloga Techtronic.

Skomentowane