Po zakupie żelazko przez chwilę możemy się cieszyć jego blaskiem i czystością. Niestety po pewnym czasie powierzchnia żelazka brudzi się, a prasowane ubrania mogę zostać uszkodzone lub przynajmniej trwale pobrudzone. Jak oczyścić żelazko samodzielnie?
Sól albo świeca
Zanim zaczniesz czyścić żelazko, określ, która metoda jest odpowiednia dla twojego urządzenia. Na przykład żelazka ceramiczne lub teflonowe nie mogą być ścierane materiałami ściernymi. Najprostszą metodą jest zastosowanie soli. Posyp solą równomierną warstwę na kartce papieru i przesuwaj po niej gorące żelazko, aż czerń zniknie. Metoda numer dwa to świeca parafinowa – owiń świecę bawełnianą szmatką i potrzyj rozgrzaną stopę żelazka okrężnymi ruchami. Trzymaj urządzenie nad tacą lub warstwą gazety: w tym czasie świeca się stopi, a parafina spłynie. Uważaj, jeśli powierzchnia robocza żelazka jest wytłaczana lub ma otwory parowe. Wosk parafinowy może dostać się do rowków i poplamić ubrania podczas późniejszego prasowania. Na koniec ostrożnie usuń pozostały brud i stopioną świecę.
Nadtlenek wodoru, ocet i soda
Namocz wacik lub szmatkę w 3% nadtlenku wodoru. Ostrożnie i mocno zetrzyj ciemne plamy z powierzchni zimnego żelazka. Nadtlenek pomoże rozpuścić płytkę nazębną i ułatwi jej usunięcie. Opcjonalnie namocz wacik w occie i wytrzyj podeszwę zimnego żelazka. Jeśli oparzenie jest mocne, dodaj amoniak do octu w stosunku 1 do 1. Jeśli to nie zadziała, namocz szmatkę w occie i przykryj nią powierzchnię roboczą urządzenia na kilka godzin. W tym czasie zabrudzenie zmięknie. Usuń je gąbką lub miękką szczoteczką. W szklance wody rozpuść kilka łyżek sody oczyszczonej, namocz w tym roztworze kawałek szmatki i wytrzyj nią zimną powierzchnię żelazka. Po zakończeniu wyczyść żelazko ze smug wilgotną gąbką.
Jeśli kawałek polietylenu przyklei się do stopy żelazka, można go usunąć zmywaczem do paznokci. Podczas czyszczenia staraj się nie dotykać plastikowych części żelazka: substancje w płynie mogą je uszkodzić. Nigdy nie używaj papieru ściernego, noża ani innych ostrych przedmiotów do czyszczenia żelazka! Spowoduje to zarysowanie stopy żelazka i może spowodować nieprawidłowe działanie urządzenia.
Jak zapobiegać wypaleniu
Aby uniknąć ponownego wypalenia, postępuj zgodnie z tymi prostymi wskazówkami:
- Przestrzegaj reżimu temperatury dla każdego rodzaju tkaniny.
- Szczególnie delikatne rzeczy, takie jak wełna, prasuj przez mokrą gazę.
- Wytrzyj powierzchnię roboczą żelazka miękką szmatką po każdym prasowaniu.
Jak zapobiegać tworzeniu się kamienia
Aby w przyszłości nie trzeba było odwapniać żelazka, monitoruj jakość wody, którą wlewasz do żelazka. W tym celu najlepiej nadaje się:
- Woda destylowana: dostępna na każdej stacji benzynowej.
- Woda butelkowana z najbliższego supermarketu.
- Woda oczyszczona domowym filtrem.
- Stojąca woda z kranu: sole wytrąci się w ciągu kilku godzin.