Szukasz biura rachunkowego? Oto wskazówki dla Ciebie!

Szukasz biura rachunkowego? Oto wskazówki dla Ciebie!

Współpraca z biurem rachunkowym to codzienność większości przedsiębiorstw. W końcu samodzielne prowadzenie księgowości firmy to bardzo trudne zadanie. Lepiej zlecić je profesjonalistom. Jednak jak ich znaleźć? Czym kierować się przy wyborze? Oto kilka przydatnych wskazówek!

Sprawdź opinie

Dobrym tropem do znalezienia najlepszego biura rachunkowego są opinie innych klientów. W dzisiejszych czasach bez problemu można znaleźć je w Internecie. Jeśli masz znajomych przedsiębiorców zapytaj czy polecają czyjeś usługi lub czy z kogoś nie byli zadowoleni. Dowiedz się także z jakimi firmami współpracuje biuro, które masz na oku. Lepiej nie być największym klientem. Niesie to ze sobą ryzyko, że pracownicy napotkają jakieś trudności w świadczeniu dla ciebie usług. Najlepiej więc wybierać spośród biur współpracujących z podobnymi przedsiębiorstwami, zarówno pod względem wielkości jak i branży.

Zwróć uwagę na zakres usług

Warto wiedzieć, że nie każde biuro rachunkowe świadczy te same usługi. Nieco mniejsze firmy zapewniają wyłącznie usługi z zakresu rachunkowości dla przedsiębiorstw, podczas gdy w większych biurach możesz skorzystać również z doradztwa prawnego czy podatkowego. Oczywiście nie każdy potrzebuje aż tak bogatej oferty, a jak wiadomo – im większy zakres obowiązków tym wyższa cena. Dlatego tę kwestię należy rozważyć indywidualnie. Jeśli wiesz, że finanse twojej firmy wymagają nieco bardziej kompleksowej opieki to z pewnością warto dopłacić i spać spokojnie.

Wielkość zespołu

Ta kwestia jest istotna szczególnie w przypadku biur świadczących szeroki zakres usług dla dużych przedsiębiorstw. Oczywiście większa ilość pracowników wcale nie oznacza, że biuro jest lepsze niż inne, w którym pracuje mniej osób. Jednak jeśli twoja firma potrzebuje pełnej opieki nad wszelkimi kwestiami finansowymi to lepiej wybrać biuro, w którym jest więcej specjalistów z poszczególnych dziedzin. Pozwoli to szybciej rozwiązywać nagłe problemy i sprawniej współpracować.

grupa pracowników biura rachunkowego

Kwalifikacje

Powierzając finanse swojej firmy komuś z zewnątrz warto dowiedzieć się jakie wykształcenie mają te osoby, jakimi certyfikatami mogą się pochwalić oraz czy na bieżąco uaktualniają wiedzę i zdobywają nowe kompetencje. Dla niektórych może wydawać się to zbyt dużym wymaganiem, jednak w przypadku firm z branży rachunkowej bardzo istotne jest „bycie na bieżąco”. Ustawy i prawo podatkowe ulegają bowiem zmianom. Pojawiają się także nowe programy i innowacje w księgowości, o których dobrze wiedzieć. Co istotne, aby posiadać biuro rachunkowe lub w nim pracować wcale nie trzeba posiadać licencji. Dlatego tak istotne jest sprawdzenie jakie wykształcenie posiadają osoby pracujące w danym miejscu.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo

Każdemu przedsiębiorcy zależy, by jego dane były bezpieczne, a cała dokumentacja klarowna i rzetelnie sporządzona. Choćby dlatego wybór dobrego biura rachunkowego jest tak istotny. Zanim podpiszesz umowę, zadaj kilka pytań dotyczących bezpieczeństwa. Dowiedz się jak zabezpieczane są serwery biura i jak chroni ono dane swoich klientów przed wyciekiem. Choć powinno być to oczywiste, to często okazuje się, że firma w żaden sposób nie dba o powierzone jej dane ani nie posiada spisanej polityki bezpieczeństwa. Zapytaj również o to, czy biuro, z którego usług chcesz skorzystać ma wykupione OC. Nie jest to obowiązkowa polisa, ale dobre biura rachunkowe decydują się na jej opłacenie. W przypadku ewentualnych nieprawidłowości ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej uchroni nie tylko biuro, ale również klienta, który padł ofiarą błędu. Wybranie firmy posiadającej OC nie jest więc kosmicznym wymogiem, ale odpowiedzialnym krokiem. Nie bój się zadawać pytań i weryfikować jak i czy w ogóle jesteś zabezpieczony, wybierając dane biuro.

Wybór biura rachunkowego to ważna decyzja – w końcu jego pracownicy mają sprawować pieczę nad finansami twojego przedsiębiorstwa. Oczywiście każdy podczas szukania odpowiedniego księgowego będzie kierował się czymś innym. Jednak niezależnie od tego, jakie masz oczekiwania warto zastosować się do powyższych zasad.

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O blogu

Techtronic to blog, na którym przekazujemy wiedzę z różnych dziedzin, od tych poważnych, aż po tematy lajfstajlowe. Redakcję tworzą młodzi i ambitni ludzie, dla których pisanie to pasja. Rozległe zainteresowania oraz umiejętność ubrania myśli w słowa to nasze największe atuty. Zachęcamy do obserwowania bloga i podzielenia się w komentarzach swoimi uwagami do wpisów. Dziękujemy za zaufanie, Redakcja bloga Techtronic.

Skomentowane