piękny uśmiech

Marzenie o pięknym uśmiechu jednoczy kobiety i mężczyzn w każdym wieku. Każdy o nim marzy, każdy ma jednak również świadomość tego, że nie zawsze można się nim pochwalić. Poszarzałe zęby zwykle są konsekwencją niewłaściwej pielęgnacji. Dają o sobie znać zarówno błędy związane z higieną jamy ustnej, jak i predyspozycje genetyczne. Na szczęście, choć zęby szybko się psują, istnieje przynajmniej kilka sposobów na eliminację tych związanych z nimi niedoskonałości, które spędzają sen z powiek. Jednym z najskuteczniejszych okazuje się być bonding.

Czym jest bonding?

Bonding zębów to termin stosowany przy opisywaniu nieinwazyjnej metody, dzięki której szybko można przywrócić pacjentom promienny uśmiech. Kojarzony jest przede wszystkim z zabiegiem pozwalającym na odbudowę zębów. Warto jednak pamiętać, że bonding może również poprawić ich koloryt. Jego zaletą jest wysoki poziom bezpieczeństwa oraz szybkość realizacji. W renomowanym gabinecie stomatologicznym zabieg można wykonać nawet w trakcie jednej wizyty.

Oczywiście, bonding nie należy do zabiegów, na które można zdecydować się bez względu na okoliczności. Jednym z najpoważniejszych ograniczeń jest przy tym to, które zwraca naszą uwagę na wysoką skuteczność zabiegu dającą o sobie znać jedynie wtedy, gdy mamy do czynienia ze stosunkowo niewielkimi uszkodzeniami. Na bonding można się więc zdecydować, gdy dojdzie do niewielkiego zniekształcenia lub złamania korony zęba, jest też nieoceniony, gdy nierówne zęby psują efekt nawet pomimo ich idealnej kolorystyki. To także doskonałe rozwiązanie dla osób z diastemą. Zabieg może pomóc nie tylko w jej zmniejszeniu, ale również w wyeliminowaniu.

kolor zębów

Jak wygląda bonding w praktyce?

Odbudowa zęba dzięki bondingowi składa się z kilku etapów. Zabieg jest jednak na tyle nieskomplikowany, że w dobrym gabinecie dentystycznym można go przeprowadzić w czasie jednej wizyty. Oczywiście, czas jego trwania nie zawsze jest taki sam, a kluczowe znaczenie ma to, jaki jest zakres przeprowadzanej korekty. Dużą rolę odgrywa też osoba samego dentysty, w tym nie tylko jego zdolności manualne, ale również doświadczenie.

Pierwszym krokiem jest w tym przypadku nieznaczne zmniejszenie powierzchni zęba, aby możliwe było umieszczenie na nim bonda. Potem szkliwo jest wytrawiane kwasem o łagodnym działaniu, ostatni etap zaś polega na nałożeniu żywicy kompozytowej i właściwego kompozytu. Trwałość bonda jest gwarantowana przez naświetlenie użytego materiału z wykorzystaniem klasycznej lampy stomatologicznej. Podczas kolejnych części zabiegu pacjent nie odczuwa dolegliwości bólowych. Dzięki temu nie ma konieczności znieczulania go.

Bonding – co można zyskać?

Bonding jest wysoko ceniony z przynajmniej kilku powodów. Pacjenci z uznaniem wypowiadają się na jego temat przede wszystkim dlatego, że jego efekty są widoczne natychmiast po opuszczeniu gabinetu stomatologicznego. Zęby stają się równiejsze, poprawie ulega przy tym także ich kształt. Jednocześnie dochodzi do zamaskowania pęknięć korony zęba. Dzięki usunięciu przebarwień dochodzi też do widocznej gołym okiem poprawy kolorytu zębów. Uśmiech staje się pełniejszy i zdecydowanie bardziej wyrazisty.

Oczywiście, musimy liczyć się i z tym, że bonding ma wady. Najpoważniejsza wiąże się z tym, że jego przeprowadzenie nie jest możliwe, jeśli zmagamy się z próchnicą. Musimy również pamiętać o tym, że choć jest to metoda skuteczna, trwałość nie jest zaliczana do jej najmocniejszych stron.