Wady i zalety urządzeń wielofunkcyjnych

Wady i zalety urządzeń wielofunkcyjnych

Urządzenia wielofunkcyjne na stałe zadomowiły się w przestrzeniach biurowych i coraz śmielej wkraczają do sfery mieszkaniowej. W sytuacji, w której za cenę przeciętnej czarno-białej drukarki laserowej możemy kupić dobrą drukarkę atramentową o rozbudowanej funkcjonalności, wybór wydaje się być oczywisty.

Nie można jednak zapominać, że poza licznymi zaletami, modele wielofunkcyjne mają też swoje wady. Jeżeli nie uwzględnimy ich na etapie podejmowania decyzji zakupowej, możemy spotkać się z pewnym rozczarowaniem. Na szczęście, lista zalet góruje nad spisem wad. O jakich cechach urządzeń wielofunkcyjnych mowa? Wymieniamy je poniżej.

Drukarka, która może tez skanować, kopiować i faksować? Jeszcze nie tak dawno temu, tego typu sprzęty kojarzyły nam się przede wszystkim z biurami dużych firm i zakładami poligraficznymi. Postęp technologiczny doprowadził jednak do sytuacji, w której podstawowe modele o wielu funkcjach kosztują niewiele więcej niż ich jednofunkcyjne odpowiedniki. Czy warto zdecydować się na taki zakup? Oczywiście, ale pod jednym warunkiem – decyzję należy podjąć świadomie.

Zalety urządzeń wielofunkcyjnych

Mnogość funkcji zamknięta w estetycznej obudowie – tak najkrócej można scharakteryzować urządzenia wielofunkcyjne. Walory wizualne to jednak jeszcze nie wszystko. Lista najważniejszych zalet tego typu sprzętów jest znacznie dłuższa.

Jedno urządzenie to niższa cena zakupu – urządzenia wielofunkcyjne łączą w sobie funkcjonalność drukarki, skanera, kopiarki i faksu. Wystarczy wyobrazić sobie, ile trzeba zapłacić za każde z tych urządzeń, jeżeli chcemy kupić je oddzielnie. OK, odnosi się to przede wszystkim do firm, bo chyba nikt nie kupuje ksera do użytku domowego. Nie można jednak nie wspomnieć, że nawet zakup drukarki jednofunkcyjnej i skanera będzie większym wydatkiem niż zakup modelu wielofunkcyjnego.

Jedno urządzenie to mniejsze zużycie prądu – oczywiście, drukarka wielofunkcyjna potrzebuje nieco więcej energii niż jednofunkcyjna, ale mniej niż drukarka i skaner. Nie można też nie wspomnieć, że urządzenia elektroniczne zużywają prąd nie tylko podczas pracy, ale i w stanie czuwania, a w tym obszarze przewaga jednego sprzętu o wielu funkcjach jest bezapelacyjna.

Jedno urządzenie to większy porządek na biurku – lub na każdej innej powierzchni, na której trzymasz drukarkę. Jeden sprzęt zajmuje mniej miejsca niż kilka i dodatkowo eliminuje problem plączących się kabli.

Jedno urządzenie to mniej elektrośmieci – nie można zapomnieć o względach ekologicznych. Każdy sprzęt elektroniczny stanie się kiedyś elektrośmieciem, to nieuchronne. Kupując jedno urządzenie, produkujesz tylko jeden odpad.

Jedno urządzenie wymaga tylko jednej konfiguracji – o ile użytkownik sprzętu drukującego nie jest miłośnikiem komputerów i nowoczesnych technologii, konfiguracja ustawień nowego sprzętu najprawdopodobniej jest dla niego bardziej obowiązkiem niż przyjemnością. W tym kontekście, posiadanie jednego urządzenia zamiast kilku to spore udogodnienie.

piękny kolorowy wydruk

Wady urządzeń wielofunkcyjnych

Wyżej przedstawiliśmy kilka kluczowych zalet urządzeń wielofunkcyjnych. Każdy z pewnością rozszerzy tę listę o swoje pozycje. Nie można jednak nie wspomnieć o wadach tego typu rozwiązań. Tych znaleźliśmy kilaka.

Awaria urządzenia wielofunkcyjnego jest równoznaczna z awarią kilku urządzeń – gdy dysponujemy kilkoma sprzętami, awaria jednego z nich nie wyklucza pozostałych z dalszej eksploatacji. Niestety, w przypadku rozwiązań zintegrowanych wygląda to inaczej. Oddając np. drukarkę do serwisu, w praktyce pozbywamy się też np. skanera. A skoro o awariach mowa…

Urządzenie wielofunkcyjne jest bardziej podatne na usterki – nie, nie wynika to z wadliwej budowy, nic z tych rzeczy. Po prostu, jeżeli jedno urządzenie realizuje kilka zadań, wzrasta prawdopodobieństwo, że jedna z funkcji prędzej czy później odmówi posłuszeństwa.

Wielofunkcyjność nie sprzyja wydajności – urządzenia wielofunkcyjne zostały stworzone po to, by mogły realizować kilka zadań, ale nie w tym samym czasie. W praktyce oznacza to, że gdy drukujemy plik dokumentów, nie możemy kopiować innej dokumentacji.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym https://artjet.pl, który zajmuje się sprzedażą markowych zamienników do drukarek, w szczególności bębnów, tuszów, tonerów. W swojej ofercie posiada ponad 8000 zamienników do drukarek.

Podobne wpisy

Dobry zamiennik do drukarki – czyli jaki?

Dobry zamiennik do drukarki – czyli jaki?

Odpowiedni fotel dla osób długotrwale przesiadujących przed komputerem – na co zwrócić uwagę przy jego zakupie

Odpowiedni fotel dla osób długotrwale przesiadujących przed komputerem – na co zwrócić uwagę przy jego zakupie

No Comment

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

O blogu

Techtronic to blog, na którym przekazujemy wiedzę z różnych dziedzin, od tych poważnych, aż po tematy lajfstajlowe. Redakcję tworzą młodzi i ambitni ludzie, dla których pisanie to pasja. Rozległe zainteresowania oraz umiejętność ubrania myśli w słowa to nasze największe atuty. Zachęcamy do obserwowania bloga i podzielenia się w komentarzach swoimi uwagami do wpisów. Dziękujemy za zaufanie, Redakcja bloga Techtronic.

Skomentowane